poniedziałek, 27 lipca 2020

Skuteczność interwencji w pojemnikach na drugie śniadanie w zakresie ulepszania żywności i napojów pakowanych i spożywanych przez dzieci w placówkach opiekuńczych lub w szkole: przegląd systematyczny i metaanaliza
Nicole Nathan, Lisa Janssen, Rachel Sutherland, Rebecca Kate Hodder, Charlotte E. L. Evans, Debbie Booth, Sze Lin Yoong, Kathryn Reilly, Meghan Finch i Luke Wolfenden
International Journal of Behavioural Nutrition and Physical Activity tom 16, numer artykułu: 38 (2019) Cite this article



Cel
Ocena skuteczności interwencji w pojemnikach na drugie śniadanie, mających na celu poprawę żywności i napojów pakowanych i spożywanych przez dzieci w placówkach opiekuńczych lub w szkole; i późniejszy wpływ na otyłość dzieci.

Metody
Systematyczne przeszukiwanie dziewięciu baz danych pod kątem badań kontrolowanych, opublikowanych w języku angielskim w okresie od 1995 do stycznia 2017 r. W stosownych przypadkach dane zebrano w metaanalizie efektów losowych.

Wyniki
Spośród 1601 zidentyfikowanych artykułów włączono dziesięć badań (opieka w ośrodku n = 4, szkoła n = 6), z których osiem to RCT. Wpływ interwencji na pakowanie żywności uznaniowej, napojów słodzonych cukrem i innych podstawowych produktów żywnościowych był niespójny. Metaanaliza czterech prób z randomizacją wykazała umiarkowany wzrost podaży warzyw (SMD = 0,40 95% CI 0,16 do 0,64, p = 0,001, I2 = 82%; co odpowiada średniej różnicy 0,28 porcji), ale nie owoców. Cztery badania wykazały wpływ na spożycie przez dzieci z dietą, w jednym nie stwierdzono znaczącego wpływu na spożycie dowolnych pokarmów, w jednym odnotowano poprawę spożycia napojów słodzonych cukrem i wody, a w dwóch odnotowano poprawę spożycia warzyw i owoców. Dwa badania, które były szerszymi interwencjami w zakresie zapobiegania otyłości, nie wykazały znaczącego wpływu na otyłość.

Wnioski
Istnieją dowody na to, że interwencje w pudełkach śniadaniowych skutecznie poprawiają pakowanie warzyw do pudełek śniadaniowych dla dzieci, jednak potrzebne są bardziej szczegółowe badania, aby określić wpływ na spożycie diety i otyłość dzieci.



Wprowadzenie
Dzieci, które nie spożywają wystarczających porcji warzyw i owoców oraz nadmiernie spożywają wysokokaloryczne, ubogie w składniki odżywcze potrawy i napoje, takie jak słodycze, chipsy ziemniaczane i napoje słodzone cukrem (żywność uznaniowa), znacznie zwiększają ryzyko rozwoju chorób przewlekłych w przyszłości i zwiększają się ryzyko niezdrowego przyrostu masy ciała [1,2,3]. Dowody wskazują, że duży odsetek dzieci w krajach o wysokim dochodzie, w tym w Stanach Zjednoczonych (USA), Wielkiej Brytanii (UK) i Australii, spożywa diety, które są mniej niż wystarczające, a znaczna część spożycia energii przez dzieci pochodzi z uznaniowego żywność [4, 5] i mniej niż 20% dzieci spełnia zalecane spożycie warzyw i owoców [6,7,8,9]. Ponieważ zachowania żywieniowe utrwalone w dzieciństwie mogą trwać aż do dorosłości [10], wspieranie kształtowania zdrowych nawyków żywieniowych w dzieciństwie może potencjalnie zmniejszyć obciążenie otyłością i innymi obecnymi i przyszłymi chorobami dietozależnymi [11].

Szkoły oraz placówki wczesnej edukacji i opieki nad dzieckiem (zwane dalej opieką w ośrodkach, które obejmują przedszkola, placówki opieki dziennej i przedszkola) zostały zidentyfikowane jako ważne miejsca, w których należy wdrażać interwencje obejmujące całą populację w celu poprawy diety dzieci i zmniejszają nadwagę i otyłość dzięki ciągłemu i intensywnemu kontaktowi z dziećmi [12, 13]. Badania wskazują, że dzieci spożywają od jednej trzeciej [14] do połowy [15] dziennego spożycia energii podczas pobytu w szkołach i placówkach opiekuńczych; zapewnienie odpowiedniego czasu na wpłynięcie na ich spożycie z dietą. Chociaż te placówki mogą zapewniać dzieciom posiłki, znaczna część dzieci w wielu krajach polega na rodzicach i opiekunach, którzy zapewniają dziecku całość lub część jedzenia i napojów do spożycia w czasie obecności. Na przykład w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii szacuje się, że każdego dnia 40–50% dzieci [16, 17], zarówno w placówkach opieki szkolnej, jak i placówkowej, przynosi z domu obiad i / lub przekąski, podczas gdy w Australii i Meksyku i Nowej Zelandii większość dzieci przynosi do szkoły zapakowane pudełko na drugie śniadanie [18,19,20].

Dowody sugerują, że żywność dostarczana przez rodziców do spożycia w tych miejscach nie jest zgodna z wytycznymi żywieniowymi. Na przykład australijskie badania obserwacyjne wykazały, że pudełka na lunch w szkołach podstawowych zawierają nadmiar żywności uznaniowej, przy czym przeciętny pojemnik zawiera 3,1 porcji [14]. Podobnie tylko 1,6% badanych uczniów szkół podstawowych w Wielkiej Brytanii miało suchy prowiant na lunch spełniający normy żywieniowe, podczas gdy 52–60% pudełek śniadaniowych zawierało słodkie i pikantne przekąski według uznania [21]. Odwrotnie, włączenie podstawowych produktów spożywczych, tj. Owoców i warzyw, pełnoziarnistych płatków zbożowych, chudego mięsa itp. Jest szczególnie nieodpowiednie, ponieważ w jednym badaniu wykazano, że tylko 14% zapakowanych pudełek śniadaniowych dzieci w wieku 11–12 lat zawierało kawałek owocu [22].
źródła:
https://www.mojabutelka.pl/kategoria-produktu/lunch-box/

czwartek, 23 lipca 2020

Czy kwas foliowy jest potrzebny jedynie ciężarnym?



Od czasu do czasu spotykam się z opinią, że kwas foliowy jest witaminą niezbędną jedynie kobietom w ciąży. Faktycznie, odgrywa istotną rolę w prawidłowym rozwoju płodu. Warto jednak wiedzieć, że to nie jedyne działanie tego składnika - pełni wiele ważnych funkcji w organizmach kobiet i mężczyzn, w każdym wieku i stanie fizjologicznym.




Kwas foliowy jest witaminą rozpuszczalną w wodzie. W czystej postaci występuje jedynie w preparatach syntetycznych - w żywności znajdują się jego pochodne, foliany

Oto ich funkcje w organizmie:
  • udział w rozwoju wszystkich komórek ciała (biorą udział w syntezie DNA i RNA)
  • znacząca rola w funkcjonowaniu układu krwiotwórczego i nerwowego 
  • udział w syntezie niektórych hormonów (adrenaliny, noradrenaliny, tyroksyny) oraz barwników skóry i włosów (melanin)
  • pomoc w ochronie przed miażdżycą (zapobiega wzrostom stężenia we krwi substancji przyczyniającej się do wystąpienia tej choroby - homocysteiny)
  • zapobieganie wadom cewy nerwowej u noworodków

W Polsce i na świecie wyjątkowo często odnotowuje się niedobory folianów. Może mieć to związek z:
  • nieodpowiednią dietą (zbyt mało surowych, nieprzetworzonych produktów)
  • niedostatecznym wchłanianiem lub wykorzystaniem folianów, co może być spowodowane: chorobami układu pokarmowego, przyjmowaniem niektórych leków (w tym pigułek antykoncepcyjnych), alkoholizmem, paleniem papierosów
  • zwiększonym zapotrzebowaniem (kobiety w ciąży, wcześniaki, dziewczęta w okresie dojrzewania, osoby w podeszłym wieku)
  • zwiększonym wydalaniem

Oto możliwe skutki niedoborów:
  • anemia megaloblastyczna (nieprawidłowa synteza komórek krwi)
  • podwyższone stężenie homocysteiny we krwi - jak wspomniałam wyżej, może to być jeden z czynników wystąpienia miażdżycy
  • dysfunkcja umysłowa u osób starszych
  • rozwój niektórych nowotworów
  • niedorozwój łożyska, spontaniczne poronienia, wady cewy nerwowej noworodków

Nadmiar folianów nie jest toksyczny. Duże dawki mogą jednak maskować niedobory witaminy B12, więc nie należy podawać ich w anemii.
Źródła w pożywieniu
M.in.: zarodki pszenne, nasiona roślin strączkowych, warzywa (w tym ziemniaki), owoce, sery, jaja, mleko, mięso, wątroba. Omawiana witamina jest bardzo wrażliwa na działanie wysokiej temperatury, promieni słonecznych i kwaśne środowisko. Duże straty następują podczas przechowywania, przetwarzania i gotowania żywności (szczególnie w dużej ilości wody). Dlatego też dobrze jak najczęściej sięgać po świeże, nieprzetworzone produkty. 

Ważne, aby od samego początku ciąży (a najlepiej jeszcze przed nią) kobieta dbała o odpowiednią podaż folianów i/lub je suplementowała. W tym szczególnym okresie koniecznie należy skonsultować się z lekarzem przed sięgnięciem po jakiekolwiek preparaty! 

Mam nadzieję, że ten post rozwieje choć trochę wątpliwości dotyczących funkcji kwasu foliowego i okaże się dla kogoś ciekawy i przydatny :) Pozdrawiam
http://www.squash.com.pl/forum/usrinfo.php?id=54262&rid=54262&a=a

Jak wybrać dobry olej spożywczy?



Dzisiaj pokażę Wam ciekawostkę - stosunek kwasów tłuszczowych omega 6 do omega 3 w kilku powszechnie znanych olejach. Więcej o tych składnikach odżywczych możecie poczytać w moim poście sprzed roku - Wielonienasycone niezbędne kwasy tłuszczowe - rola w organizmie. Optymalny stosunek wspomnianych kwasów powinien wynosić w naszej codziennej diecie 4-5/1. Niestety, u przeciętnego Polaka stosunek ten jest bliższy 20/1... Dlaczego? Kwasy omega 6 są bardziej powszechne w naszym tradycyjnym pożywieniu, niż omega 3. Warto spróbować obniżyć tą liczbę, choćby poprzez wybór odpowiedniego oleju. Spójrzcie na poniższą listę i zastanówcie się, który będzie najlepszy, a który najgorszy:



Biorąc pod uwagę naszą typową, codzienną dietę widzimy, że warto ją wzbogacić w olej lniany i rybny. Na co dzień, do smażenia i sałatek, najlepszy będzie... rzepakowy! Olej słonecznikowy lepiej omijać.

Nie skreślajmy popularnej oliwy z oliwek - jest bogata w jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które mają dobry wpływ na nasz organizm - obniżają stężenie "złego" cholesterolu LDL. Nie musimy jednak koniecznie mieć jej w swoich kuchniach - nasz najzwyklejszy olej rzepakowy ma podobną zawartość kwasu oleinowego. Może dlatego jest nazywany oliwą Północy?

Jaki olej króluje w Waszych kuchniach?



Dodatki do żywności (4) Przeciwutleniacze

Właśnie zdałam sobie sprawę, że ostatni post z tej serii pojawił się u mnie w połowie grudnia. Wstyd! Mój blog został całkowicie opanowany przez tematy włosowe ;) Tak więc dzisiaj, dla odmiany, trochę wiedzy na temat przeciwutleniaczy - rozszyfrowujemy składniki żywności oznaczone symbolami E 300-399 ;)



Przeciwutleniacze, podobnie jak konserwanty, przedłużają trwałość produktów spożywczych, jednak działają na innej zasadzie. W czasie przetwarzania i przechowywania żywności, zachodzą w niej zmiany o charakterze utleniania (np. jełczenie tłuszczów). Przeciwutleniacze hamują ten proces - akceptują wytworzone wolne rodniki i powodują, że powstałe produkty reakcji są stabilne i nie indukują dalszych procesów oksydacji. Dlaczego to takie istotne? Produkty utleniania lipidów są szkodliwe dla naszego organizmu, psują smak i zapach żywności, obniżają jej wartość odżywczą.

Przeciwutleniacze stosowane w przemyśle spożywczym możemy podzielić na naturalne i syntetyczne.

Popularne przeciwutleniacze naturalne

Kwas L-askorbinowy (czyli po prostu witamina C)
- występuje naturalnie w wielu produktach spożywczych, głównie w warzywach i owocach
- jest dodawany jako przeciwutleniacz do produktów nietłuszczowych, takich jak krojone owoce, pulpy, soki owocowe

Tokoferole (czyli witamina E)
- naturalnie występują w dużych ilościach w olejach roślinnych
- są dodawane do: margaryn, olejów rafinowanych, tłuszczów cukierniczych, smalcu

Popularne przeciwutleniacze syntetyczne

BHA (butylohydroksyanizol)
- nierozpuszczalny w wodzie, dobrze rozpuszcza się w tłuszczach i etanolu
- bardzo silny przeciwutleniacz zapobiegający jełczeniu tłuszczu i zmianie jego zapachu
- nie traci swoich właściwości podczas smażenia
- jest stosowany do: smalcu przechowywanego powyżej jednego roku, tłuszczów cukierniczych, piekarniczych, kuchennych, suszów ziemniaczanych, gum do żucia
- dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, jest wydalany z moczem

Galusany
- występują naturalnie w wielu roślinach
- tracą swoje właściwości podczas smażenia, w niektórych produktach mogą tworzyć zabarwienie wskutek reakcji z metalami
- mają podobne zastosowanie jak BHA (z wyjątkiem gum do żucia)
- są wydalane z moczem
- mogą być alergenami, co zostało potwierdzone w testach płatkowych

Lista wybranych przeciwutleniaczy wraz z symbolami
  • E 300 kwas L-askorbinowy
  • E 301 askorbinian sodu
  • E 306 tokoferole naturalne
  • E 307-309 tokoferole syntetyczne
  • E 310 galusan propylu
  • E 311 galusan oktylu
  • E 312 galusan dodecylu
  • E 315 kwas izoaskorbinowy
  • E 316 sól sodowa kwasu izoaskorbinowego
  • E 320 butylohydroksyanizol (BHA)
  • E 321 butylohydroksytoluen (BHT)
  • E 327 mleczan wapnia
  • E 330 kwas cytrynowy

Ciekawostki
- przekroczenie optymalnego stężenia przeciwutleniacza w produkcie spożywczym może skutkować przyspieszeniem reakcji utleniania
- tzw. synergenty to substancje wspomagające działanie przeciwutleniaczy - regenerują je, akceptują wolne rodniki, ułatwiają przekształcenie antyoksydantów w formy aktywne

Postaram się nie zwlekać zbyt długo z kolejną odsłoną tej serii. W kolejnym poście z cyklu Dodatki do żywności zajmiemy się substancjami słodzącymi.