Od czasu do czasu spotykam się z opinią, że kwas foliowy jest witaminą niezbędną jedynie kobietom w ciąży. Faktycznie, odgrywa istotną rolę w prawidłowym rozwoju płodu. Warto jednak wiedzieć, że to nie jedyne działanie tego składnika - pełni wiele ważnych funkcji w organizmach kobiet i mężczyzn, w każdym wieku i stanie fizjologicznym.
Kwas foliowy jest witaminą rozpuszczalną w wodzie. W czystej postaci występuje jedynie w preparatach syntetycznych - w żywności znajdują się jego pochodne, foliany.
Oto ich funkcje w organizmie:
- udział w rozwoju wszystkich komórek ciała (biorą udział w syntezie DNA i RNA)
- znacząca rola w funkcjonowaniu układu krwiotwórczego i nerwowego
- udział w syntezie niektórych hormonów (adrenaliny, noradrenaliny, tyroksyny) oraz barwników skóry i włosów (melanin)
- pomoc w ochronie przed miażdżycą (zapobiega wzrostom stężenia we krwi substancji przyczyniającej się do wystąpienia tej choroby - homocysteiny)
- zapobieganie wadom cewy nerwowej u noworodków
W Polsce i na świecie wyjątkowo często odnotowuje się niedobory folianów. Może mieć to związek z:
- nieodpowiednią dietą (zbyt mało surowych, nieprzetworzonych produktów)
- niedostatecznym wchłanianiem lub wykorzystaniem folianów, co może być spowodowane: chorobami układu pokarmowego, przyjmowaniem niektórych leków (w tym pigułek antykoncepcyjnych), alkoholizmem, paleniem papierosów
- zwiększonym zapotrzebowaniem (kobiety w ciąży, wcześniaki, dziewczęta w okresie dojrzewania, osoby w podeszłym wieku)
- zwiększonym wydalaniem
Oto możliwe skutki niedoborów:
- anemia megaloblastyczna (nieprawidłowa synteza komórek krwi)
- podwyższone stężenie homocysteiny we krwi - jak wspomniałam wyżej, może to być jeden z czynników wystąpienia miażdżycy
- dysfunkcja umysłowa u osób starszych
- rozwój niektórych nowotworów
- niedorozwój łożyska, spontaniczne poronienia, wady cewy nerwowej noworodków
Nadmiar folianów nie jest toksyczny. Duże dawki mogą jednak maskować niedobory witaminy B12, więc nie należy podawać ich w anemii.
Źródła w pożywieniu
M.in.: zarodki pszenne, nasiona roślin strączkowych, warzywa (w tym ziemniaki), owoce, sery, jaja, mleko, mięso, wątroba. Omawiana witamina jest bardzo wrażliwa na działanie wysokiej temperatury, promieni słonecznych i kwaśne środowisko. Duże straty następują podczas przechowywania, przetwarzania i gotowania żywności (szczególnie w dużej ilości wody). Dlatego też dobrze jak najczęściej sięgać po świeże, nieprzetworzone produkty.
Ważne, aby od samego początku ciąży (a najlepiej jeszcze przed nią) kobieta dbała o odpowiednią podaż folianów i/lub je suplementowała. W tym szczególnym okresie koniecznie należy skonsultować się z lekarzem przed sięgnięciem po jakiekolwiek preparaty!
Mam nadzieję, że ten post rozwieje choć trochę wątpliwości dotyczących funkcji kwasu foliowego i okaże się dla kogoś ciekawy i przydatny :) Pozdrawiam
http://www.squash.com.pl/forum/usrinfo.php?id=54262&rid=54262&a=a
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz